افزایش حقوق کارگران وکارمندان 99


افزایش 21 درصدی حقوق کارگران تصویب شد؛

نماینده کارگران امضا نکرد!

 

چهارشنبه 20 فروردین 1399 جلسه شورای عالی کار در حالی برگزار شد که اعتراضات کارگران به مشخص نشدن افزایش دستمزد سال 99 روز به روز بیشتر می‌شد. به گزارش خبرگزاری ایلنا، پس از 6 ساعت مذاکره و چانه‌زنی در خصوص افزایش دستمزد کارگران در سال 99، در نهایت رقم نهایی افزایش حقوق با رای‌گیری مشخص شد. این برای اولین بار در دهه‌های گذشته است که رقم افزایش حقوق کارگران بدون رسیدن به اجماع همه طرف‌های مذاکره و با رای‌گیری مشخص می‌شود. نکته عجیب‌تر اینجاست که نمایندگان کارگری حاضر نشدند صورتجلسه نهایی را امضا کنند و بدون امضا این جلسه را ترک کردند.

 

با این حال، نتیجه نهایی به این شرح است:

 

  • افزایش دستمزد کارگران در سال 99 : 21%
  • حداقل حقوق 99: 1 میلیون و 835 هزار و 426 تومان (1835426 تومان)
  • بن ماهیانه: 400 هزار تومان
  • مبلغ مزد روزانه: 611809 ریال
  • پایه سنوات: 175 هزار تومان
  • بن مسکن ماهانه: 100 هزار تومان
  • افزایش سایر سطوح: 15% به اضافه روزانه 30338 ریال
  • حداقل حقوق کارگران در سال 99 عبارت است از: 2 میلیون و 605 هزار تومان

 

 

حقوق کارمندان در سال 99

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آخرین جلسه کمیسیون تلفیق بودجه سال 99 روز یکشنبه 11 اسفند در جلسه علنی برگزار شد. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در این جلسه مطرح شد افزایش حقوق کارمندان، بازنشستگان و معلمان در سال 99 بود. طبق تصمیمی که نمایندگان ملت در کمیسیون تلفیق بودجه گرفتند دولت موظف شد در سال 99 از محل منابع خاص نسبت به افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگانی که میزان دریافتی آن‌ها کمتر از 2 میلیون و 800 هزار تومان است اقدام کند البته به شرطی که این افزایش دستمزد نسبت به سال 98 بیشتر از 50 درصد نشود.

علاوه بر این، دولت موظف شد تا نسبت به افزایش حقوق بازنشستگانی که دریافتی آنها کمتر از 6 میلیون تومان است، اقدام کند. گزارش‌های کمیسیون تلفیق درباره بودجه سال 99 یکشنبه تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد تا درباره زمان برگزاری جلسات علنی برای بررسی لایحه بودجه سال آینده در جلسه علنی تصمیم‌گیری شود

 

 

 

 

سبد معیشت خانوار، 4 میلیون و 940 هزار تومان تعیین شد

جلسه کمیته دستمزد که متشکل از سه گروه نماینده کارگران، کارفرمایان و دولت بود روز دوشنبه 5 اسفند ساعت 16 تشکیل جلسه داد تا در زمینه سبد معیشت خانوار در سال 99 تصمیم‌گیری کند. در نتیجه 4 میلیون و 940 هزار تومان به عنوان سبد معاش خانوار در نظر گرفته شد. این عدد در حالی تعیین شد که نماینده کارگری از آن به شدت اظهار نارضایتی کرد و این تصمیم را پیشنهاد نمایندگان کارفرمایان و دولتی‌ها دانست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سبد معاشی که برای کارگران در سال 99 تعیین شده، مصداق بارز خط فقر است. 4 میلیون و 940 هزار تومان حداقل هزینه یک خانوار 4 نفری در شهرهای بزرگی مانند تهران هم نمی‌شود و به گفته خبرنگار ایلنا نماینده کارگران در جلسات هفته جاری باید حداقل حقوق 99 کارگران را با توجه به همین سبد معاش در نظر بگیرند و در این صورت افزایشی 100 درصدی در دستمزد سال 99 خواهیم داشت.

 

افزایش دستمزد سال 98 چقدر بود؟

سال گذشته با توجه به شروع تحریم‌های آمریکا و کاهش صادرات نفت ایران، کشور شاهد تورم بالایی بود. افزایش قیمت ارز و کاهش درآمدهای نفتی باعث شد تا افزایش دستمزد سال 98 چشمگیر باشد. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که این افزایش دستمزد با توجه به تورم بالای سال 98 و گرانی بنزین عملا تاثیری در زندگی کارگران نداشت.

شورای عالی کار سال گذشته دستمزد کارگران را به میزان 36.5 درصد افزایش داده بود به طوری که کارگران از مبلغ 1 میلیون و 112 هزارتومان حقوقی معادل 1 میلیون و 517 هزارتومان دریافت می‌کردند. حالا این احتمال وجود دارد که شاهد افزایش 30 درصدی دریافتی کارگران در سال 99 باشیم که با توجه به کسری بودجه دولت و مشکلات کارفرمایان بسیار بعید به نظر می‌رسد.